Reklama zewnętrzna jest jedną z wielu metod (a właściwie zespół metod) dotarcia do klientów. Podmioty gospodarcze wykorzystują często plakat reklamowy, billboardy i litery przestrzenne.
Plakaty osiągają największą skuteczność w środkach komunikacji zbiorowej. Dlaczego tam? W takich miejscach zwykle panuje tłok, co narusza naszą intymność. Obcy ludzie unikają kontaktu wzrokowego i zajmują uwagę czymś innym, np. umieszczonymi na drzwiach, oknach, pod dachem czy na ścianach wagonu ogłoszeniami.
Ta część osób, która nie ma innego zajęcia (nie słucha muzyki, nie czyta gazety albo książki, nie rozmawia przez telefon, nie surfuje w internecie za pomocą nowoczesnej komórki), dla zabicia czasu spogląda na plakat reklamowy. Czyta go raz, drugi, trzeci. I tak codziennie, bo codziennie w godzinach szczytu w środkach komunikacji zbiorowej panuje ścisk.
Intensywność oddziaływania bodźca jest więc duża, a im jest większa (im częściej pasażerowie czytają treść plakatu), tym rośnie prawdopodobieństwo zapamiętania treści i skojarzenia go w przyszłości, gdy wystąpi odpowiedni, inny impuls.
Przykładowo: ktoś zechce kupić nowy komputer, wziąć kredyt, wymienić samochód na lepszy i wówczas przypomni sobie o tym plakacie, na którym znajdowała się informacja o salonie IT, banku czy punkcie doradztwa finansowego albo autokomisie skontaktuje się z nim (wcześniej odwiedzi stronę internetową, której adres zapamiętać łatwiej niż numer telefonu).
Podobnie na podświadomość oddziałują litery przestrzenne umieszczone na fasadzie albo dachu budynku, obok której codziennie przejeżdżamy do pracy i z pracy. Właśnie dlatego reklama zewnętrzna jest tak skuteczna.